İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Bir ‘Empat’ Olabilir Misiniz ?

Bir ‘Empat’ Olabilir Misiniz ?

“Empat” kelimesi aslında “empati” kavramından türetilmiş bir kelimedir. “Empat” olan kişiler, iletişime geçtikleri insanların duygularını hisseder ve birebir yaşarlar. Böyle kişiler diğer insanlardan daha belirgin özelliklere sahip kişilerdir.

Son dönemlerde üzerinde konuşulan kavramlardan biri olan “empat”lık, oldukça mistik kökenlere dayanıyor. “Empat” kavramı, kendini karşısındakinin yerine koyma becerisi anlamına gelen “empati” kavramından türemiştir. Tam anlamı ise; “karşısındakinin duygularını en derin travmalara kadar kendi zihninde hissedebilen kişi”dir. Bu kavramın etrafında birçok iddia öne sürülmektedir. Bunun nedeni ise temelde; bazılarının böyle bir şeyin olamayacağını ve bilimsel kanıtının olmadığını, bazılarının ise empatların gerçek olduğunu ve karşısındaki insanlardan emdikleri enerji ile bu duyguları hissedebildiğine inanmaktadırlar. Elbette empatların varlığı hakkında tartışmaya girmek gibi bir derdimiz yok. Ancak eğer varlarsa, onların sahip olduğu iddia edilen birkaç özelliği sizlerle paylaşacağız.


Kalabalıklar Bunaltıcı Gelebilir

Empatlar genellikle sosyal anksiyetesi olan kişilerdir. Kalabalığın duygusal enerjisini emerler, bu durum onlar için bunaltıcıdır.



Başkalarının Duygularını Kendi Duyguları Gibi Sahiplenmeleri

Farkında bile olmadan diğer insanların duygularını emmeye başlarlar ve kendilerini onlar gibi hissederler. Bazen kendi duyguları ile karşısındakilerinkini bile karıştırabilirler. Bu durum onlar için normal bir şeymiş gibi gözükse de ciddi boyutlara ulaşabilir.


Şiddete Karşıdırlar

Empatlar doğuştan barışçıl insanlardır. TV’lerdeki dizi ve filmlerde karşılaştığımız şiddet görüntüleri bile onları kötü bir hale dönüştürebilir.


Yalanı Çabuk Farkederler

Hem kendilerine karşı hem de başkalarına karşı birisinin yalan söylediğini bir yalan dedektörü gibi anında anlarlar.


Gribe Yakalanmaktan Kaçamazlar

Etraflarındaki duygusal enerjiyi emdikleri için, bünyeleri bu duruma karşı sık sık zayıf düşebilir. Bu da sürekli grip olmalarına neden olur.


Daima Yorgun Olurlar

Başkalarının enerjisini emmek vücutlarına aşırı derecede yorgunluk verir. Sürekli kronik uyku bozukluğu, uykusuzluk gibi problemler yaşarlar.

Yaratıcı Olmayı Severler

Genellikle ‘Empat’lar fikir ve giriştikleri işlerde yaratıcı olurlar. Bunların dışında sanat dallarına çok yatkındırlar.


Sürekli Deja-Vu Yaşarlar

“Bu anı daha önce yaşamıştım” hissi empatların peşini hiçbir zaman bırakmaz. Çünkü sezgi ile doğrudan bağlı bir haldir. 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap