İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Canlılar
  3. Bir Kedi Neden Isırır?

Bir Kedi Neden Isırır?

Kediler, yapıları gereği avlanmayı seven canlılardır. Sokak kedileri kendi aralarında oyun oynarken dahi birbirlerini ısırabiliyor. Öte yandan ev kedileri de sahiplerine aynı şekilde davranabilir. Genelleme yapmayacak olursak eğer cinslere göre yaramazlık ve sakinlik oranları değişmektedir.

Avlanmayı seven ve oyun oynamaktan bıkmayan sevimli canlılar bir o kadar da sahiplerine bağlılardır. Yavru kedilere büyüyene kadar iyi bir eğitim verebilirsiniz. İyi bir eğitim sayesinde ev içerisinde sizin istemediğiniz hareketleri yapmayacaktır. İstemediğiniz davranışlar sergilese dahi şiddet kullanmamayı unutmayın. Şiddet kedilerde ters etki yaparak sahibine hırçınlaşır ve inatlaşır.

Yavru Kediler Nasıl Eğitilir?

Yavru kediler yetişkin bir kediye göre daha uysaldır. Kediniz sizin istemediğiniz bir davranış sergiliyor ise parmağınızla ona yaklaşarak sert bir ses tonuyla “Hayır!” diyebilirsiniz. Bir süre sonra sevimli dostunuzun o davranışları sergilemediğini farkına varacaksınız. Şiddet kullanırsanız daha çok inatlaşarak sizin istemediğiniz birçok şeyi yapacaktır.

Kediler Birçok Nedenden Dolayı Isırır

Sevimli dostlarımız ergenliğe geçiş sırasında daha hareketleri oldukları için sahipleriyle anlaşamadıkları noktalar olur. Sevimli dostumuz sahibini kızdırdığının farkında olmayacaktır. Çünkü onun tek istediği daha eğlenceli oyunlar oynamaktır. Kedinizin ergenlik döneminde dişleri kaşınması ihtimaller içerisindedir. Yavru kedilerin günlük yaklaşık olarak 10-15 dakika oyun vakitleri vardır. Isırması için birçok basit nedenler gibi ciddi problem yaratacak nedenlerde olması mümkündür. Bir rahatsızlığı varsa size bunu ısırarak dile getirmesi bir ihtimal. Bunun gibi mamasının az olduğunu, suyunun tazelenmediğini veya kumunun temiz olmadığını anlatmak ister. Sevimli canlılara kulak verin ve ne ihtiyacı olduğunu öğrenmeye çalışın.

Avlanmak Onlara Göre

Kedilerin doğada avlanarak besin zincirine uyduklarını hepimiz biliriz. Asırlardır süre gelen alışkanlıklarını bırakamayan ev kedilerimiz bazen perdelere, koltuklara veya size oyun amaçlı saldırır. Bu tür durumlarda şiddet uygulamak yerine nazikçe kızmanız daha yararlı olacaktır. Zaman zaman oyuncaklarını veya sizi bir av olarak görür.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap