İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Bluetooth Bağlantıları Güvenli Mi? Zararları Neler?

Bluetooth Bağlantıları Güvenli Mi? Zararları Neler?

Bluetooth Teknolojisi

Bluetooth’ un amacı iki cihazın birbirine yakın mesafelerde bulunarak klasör, müzik, fotoğraf ve video gibi dosyaların alışverişini sağlamaktır. Telefon kullanıcılarının birçoğu geçmişten gelen kullandıkları bir takım özellikleri devam ettiriyor. Bluetooth teknolojisinin ilk çıktığı dönemlerde insanların gözünde çok önemli bir teknoloji olarak görülmüştür. Çünkü bu sayede herhangi bir kablolu bağlantı kurmadan cihazlarda ki dosyaların alışverişi mümkün hale gelmiştir.

Bluetooth Güvenli Mi?

Bluetooth, yukarıda bahsi geçen dosyaları göndermek için çok kullanışlı bir teknolojiye sahip. Ancak ne yazık ki kötücül yazılımlar yüzünden daha tehlikeli bir hal alıyor. Bilişim teknolojiside bir insan hayatı gibi sürekli olarak veri alışverişi içerisindedir. Bluetooth kullanarak verileri karşıda ki cihaza aktarmak gibi bir çok veri alışverişi gerçekleşmektedir. Bu bahsedilen veriler her zaman sizin istediğiniz cihazlara ulaşamayabiliyor. Bluetooth özelliğini sürekli açık bırakıyorsanız ancak güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmanız çok muhtemel.

Güvenlik şirketlerinin yaptığı bazı açıklamalarda Bluetooth teknolojisindeki güvenlik açıkları ve sorunlarını tespit edebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirttiler. Geçtiğimiz yıllarda “Armis” isminde bir güvenlik şirketi, “BlueBorne” adında bir güvenlik açığına rastladı. Her şeyden önce güvenlik açığına rastladıktan bir sene geçmesine rağmen ne yazık ki hala herhangi bir iyileştirme veya açığı kapatma gibi bir çalışma gerçekleştirilmemişti. Kullanıcılar bazı platformlarda bu durumdan aşırı tedirgin olduklarını belirtti. En kısa zamanda güvenilir hale gelmesini umduklarını belirttiler.

BlueBorne saldırısına maruz kalan bir cihaz 10 saniyeden daha kısa bir sürede Bluetooth bağlantısı açık ise cihazı kontrol altına alarak verileri çalmayı başarabilir. BlueBorne diye tabir ettiğimiz, Bluetooth bağlantısını kullanarak saldırıyı gerçekleştiren bir zararlı yazılım türüdür. Bluetooth birçok ağ güvenlik araçlarının kontrol etmediği bir iletişim protokolü olduğu için rahatlıkla sızabiliyor.

Kendinizi korumak adına yapabileceğiniz birkaç seçenek var. Akıllı telefonlarınızın ayarlar kısmından rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kullanmadığınız durumlarda Bluetooth’ unuzu mutlaka kapalı tutun. Açmanız gerektiğinde ise işinizi kısa tutarak biter bitmez kapatmayı unutmayın. Sahip olduğunuz ve Bluetooth ağınıza bağlı durumdaki cihazları tanıyın. Bluetooth ve cihaz güncellemelerini mutlaka takip edin. Cihazlarınızı her zaman güncel tutun.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. enfalakkamis_avatar

    faydalı bir yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir