1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Covid-19’u Atlatan Gençlerin Yüzde 85’inde Nörolojik Rahatsızlık Görüldü!

Covid-19’u Atlatan Gençlerin Yüzde 85’inde Nörolojik Rahatsızlık Görüldü!

KoronaVirüs Tehlikesi Devam Ediyor

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan ve alanında bir numara olan araştırma, yeni tip koronavirüsü hafif semptomlarla atlatan gençlerin, altı haftadan daha uzun bir süre boyunca nörolojik semptomlarının devam ettiğini tespit etti.

Birçok hasta, bulanık görme, tat ve koku kaybı, karıncalanma ve kas ağrısı gibi sorunlardan şikayetçi. Bu kişiler yaşadıkları durumdan ötürü işe dönmekte sorun yaşadıkları belirtti. Uzmanlar ikinci kez Covid-19 hastalığına yakalanan insanların ilk karşılaşmalarından çok daha kötü sonuçları olabileceğini açıkladı.

ABD Araştırmalara Devam Ediyor

ABD’nin merkezinde yer alan Northwestern Hastanesi’nden doktorlar, yeni tip korona virüs hastalığını ilkinde hafif semptomlarla geçiren kişilerin atlatmasının ardından, Covid-19’u ağır semptomlarla atlatanlara kıyasla daha  yüksek düzeyde nörolojik semptomlar yaşadıklarını keşfetti. Hastalığı hafif semptomlar ile geçirdiğine sevinirken şoka uğrayanların sayısı milyonları aştı. Ek olarak, yapılan araştırmalarda hastaların yüzde 85’i yorgunluk, yüzde 47’si ise depresyon veya anksiyete rahatsızlığı gibi nörolojik olmayan semptomların da yaşadıklarını ifade ettiler.

Nöroloji

Nöroloji beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen veya araştıran tıp bilimi dalıdır. Beyin sisi, baş ağrısı ve baş dönmesinden şikayetçi olan hastaların yaşam kalitelerinde ciddi düşüş görüldü.

Dünyada Milyonlarca İnsanı Etkiledi

Bununla birlikte, hastaların yaklaşık olarak yarısı altı haftadan uzun süren bu semptomlar nedeniyle işe 10 gün ya da daha uzun bir süre gidemediklerini bildirdi. Bu problemlerin devam ettiği sürece insanların işlerine dönememesi ciddi sorunlara yol açıyor. Örneğin bir otomotiv fabrikasında çalışan kişinin işine dönememesi sonucu üretimin aksaması ciddi bir küresel sorundur.

Home Office – Koronavirüs

Nörolojik problem yaşayan kişilerin ne zaman iyileşeceği bilinmiyor. Çünkü koronavirüs hala son bulmuş değil. Bu süreç devam ederken en önemlisi olarak yapmamız gerekenlerin başında tedbirleri elden bırakmamak geliyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir