1. Ana Sayfa
  2. Film
  3. En İyi Bilim Kurgu Filmleri: En Çok İzlenen 10 Bilim Kurgu Filmi
Trendlerdeki Yazı

En İyi Bilim Kurgu Filmleri: En Çok İzlenen 10 Bilim Kurgu Filmi

Evde vakit geçirmekten hoşlanan kişiler kafa dağıtmak için genellikle film izlemektedir. Şuan ki içinde bulunduğumuz koronavirüs kısıtlamalarının olduğu günlerde iyi gelecektir. Film kategorileri içerisinde ise en çok tercih edilen tür bilim kurgudur.

En çok izlenen Bilim Kurgu Filmleri

1- Inception (Başlangıç)

IMBD: 8.8
Yayınlanma tarihi: 2010

 Filmin baş karakteri Cobb ve dostu, oldukça yetenekli bir hırsızdır. Kurbanlarının rüyalar sırasında bilinçaltlarına inerek, değerli olan sırlarını çalar. Nadir olan bu özellik ile baş kahramanımız, kurumsal casusluk hususunda bir numaralı sıraya gelmiştir. Oldukça tehlikeli olan bu görevde yaşadıkları Cobb’un uluslararası kaçakçı adını almasına sebep olmuştur. Bu sebeple hayatında sevdiği her şeyi yitirmiştir. Zaman içerisinde yolculuğu keşfetmiştir.

2- Avengers: Infinity War (Avengers: Sonsuzluk Savaşı)

IMBD: 8.7
Yayınlanma tarihi: 2018

Filmde bulunan süper kahramanlar bugüne dek dünyanın karşılaşmış olduğu en büyük tehdide karşı koydukları mücadele anlatılmaktadır.  Dünya bu defa sonsuzluk taşlarının ardına düşen kötü karakter Thanos tarafınca tehdit edilir. Kahramanlar ise insanlığın kaderini kurtarmak için mücadele etmektedir.

3- The Matrix (Matrix)

 IMBD: 8.7
Yayınlanma tarihi: 1999

Döneminin bilgisayara ilgisi olan herkesi enteresan şekilde etkilemiş bir filmdir. Programcı olan karakterimiz Thomas’ın gerçek kimliği Neo ismindeki “hacker” dır. Neo, gözlüklü ve siyah takım elbiseli adamlar tarafından takibe alınmıştır. Beyaz yakalı bir iş adamı gibi görünse de birçok gizem yatmaktadır. Bunun cevabı ise Morpheus’da gizlidir. Morpheus’un anlatmış olduğu şeylere güvenmek zorunda kaldığı için, Neo ciddi zorlukların içine düşecektir.

4- Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back ( Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü)

 IMBD: 8.8
Yayınlanma tarihi: 1980

Döneminin efsanesi diyebileceğimiz gibi hala ölmeyen bir efsane demekten çekinmeyeceğimiz filmdir. Yavin Savaşı’nın bitmesinden 3 yıl sonra Han Solo, Prenses Leia ve Skywalker imparatorluk güçlerince aranmaktadır. Gezegenler arası bir hikaye dolaşmaktadır. İmparatorluk donanması, galaksinin uzağında bulunan Hoth buzul gezegeninde olan asilerin üslerini bulmaktadır. Adiler, Darth Vader’in komutasında bulunan imparatorluk ordusu tarafınca ablukaya alınır. Asiler ise, buzul gezegenden kaçarlar fakat imparatorluk güçleri tarafından takip edilirler. Eski bir film olsa da sizleri içinden çıkamayacağınız maceraya sokacaktır.

 5- Interstellar (Yıldızlararası)

 IMBD: 8.6
Yayınlanma tarihi: 2014

Yıldızlararası filmi gelecekte insanlığı tehdit edecek olan iklim değişiklikleri ve kuraklık sebebiyle dünyanın oldukça tehlikeli bir döneme girdiği zamanı konu almaktadır. Hayat şartları gittikçe zorlaşmış ve insan ırkı yok olma tehlikesi ile karşılaşmıştır.

Tüm bunlar gerçekleşirken uzayda keşfedilmiş olan bir solucan deliği insanlık için mucize olacaktır. Uzaya giden kahramanlar yaşam olan gezegenleri aramaya başlar. Daha önceki zamanlarda uzaya gitmiş olan astronotlardan gelen sinyallere göre hareket ediyorlar. Gittikleri büyük gezegende dev dalgalardan kurtularak tekrar uzaya çıkarlar ve mekikte farklı bir durum ile karşılaşacaklardır. Her sahnesi izleyicisini meraka düşüren yapımdır.

6- The Prestige (Prestij)

 IMBD: 8.5
Yayınlanma tarihi: 2006

Filmin konusu 19. yüzyılda hızlı bir şekilde hem değişip hem de gelişen olan Londra’da geçmektedir. Özellikle sihirbazların çok fazla saygı duyulan ve gizemli kişiliklere sahip olan insanlar oldukları halk tarafından kabul edilmiştir. Bu dönemlerde genç sihirbazlar Alfred Borden ve Robert Angier ise şöhret olma yolundadır. İzlerken birçok sahnesinde şaşırıp kalacağınız bir filmdir.

 7- Alien (Yaratık)

 IMBD: 8.4
Yayınlanma tarihi: 1979

Sizlere derlediğimiz filmler arasında en eski yapımlardan biri olabilir. Yaratık filmi, bir mürettebatın hiç bilmedikleri bir gezegene inmelerinden dolayı gerçekleştirdikleri yaşam mücadelesini anlatmaktadır. Tarihin en ünlü uzay gemisi olan Nostromo, görevini tamamlayarak Dünya’ya geri dönerken farklı bir gezegenden yardım çağrısı almaktadır. Bu yardıma koşacak mı?

8- Aliens (Yaratık 2)

 IMBD: 8.4
Yayınlanma tarihi: 1986

Aralarında 7 sene olmasına rağmen Yaratık 1 filminden 57 yıl sonrasını konu almaktadır. Yaratık 2, Nostromo’da hayatta kalmış olan tek kişi olan Ellen Ripley’in yıllar sonrasında (yarım yüzyıllık) uyanışı ile başlamaktadır. Ayrıca koloniler ile aralarında kurulan bağlantı birden koptuğunda Ripley, kendine yeni bir ekip kurup bu işi yalnız halletmek için gezegene geri dönmektedir.

9- Black to the Future (Geleceğe Dönüş)

 IMBD: 8.5
Yayınlanma tarihi: 1991

Yaşayan efsanelerden birini daha tanıtmaktayız. Bu filmde, Dr. Brown isminde çılgın bir bilim adamından bahsedeceğiz. Geliştirmiş olduğu bir araba ile zamanda yolculuk yapmayı hedeflemektedir. Ürettiği bu zaman makinesini Marty ismindeki pilot kullanır. Fakat beklenmeyen bir sorun vardır. Marty zamanlamada bir hata yaparak geleceğe gitmesi gerekirken geçmişe gönderilir. Bulundukları zaman diliminden 30 yıl öncesine doğru giden Marty burada yapmış olduğu bir hareket sebebiyle kendi geleceğini etkileyecek bir soruna neden olur. Marty’nin yapmış olduğu hata sonucunda kendisinin doğumu bile gerçekleşmeyecektir. Bu hatanın düzeltilebilmesi için Marty oldukça zor zamanlar yaşayacaktır. Herkesin merakını yitirmeden izleyeceği bir film demekten çekinmemeliyiz.

10- Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut)

 IMBD: 8.6
Yayınlanma tarihi: 1977

Sizlere listemizde bir Star Wars efsanesi daha bulundurduk. İmparatorluk ordusu isyancılara karşı büyük bir saldırı gerçekleştirmektedir. Bu sırada prenses Leila içerisinde çok önemli bilgileri R2 – D2 robotuna kayıt eder. Doridler ise gemiden ayrılarak Tatooine‘ e inerler. Tatooine bölgesinde uğramış oldukları Jawa saldırısı ile esir alınır ve satılmaya götürülürler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap