İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Canlılar
  3. Evcil Hayvan Sahiplerine Uyarı! 10 Bin TL Ceza!

Evcil Hayvan Sahiplerine Uyarı! 10 Bin TL Ceza!

Evcil hayvan sahiplerinin sevimli dostlarının kaybolması durumunda ve birçok olumsuz hallere karşı getirilen mikroçip uygulaması çok yakında zorunlu hale gelecek. Özellikle kedi ve köpek besleyen hayvan severlerin bu zorunluluğa uyması gerektiğini söylemeliyiz.

Zorunlu Mikroçip Uygulaması Geliyor

Evde beslediğimiz bazen sevimli ve bazen garip davranan dostlarımızda değişiklik! Zorunlu olarak yapılması gereken mikroçip uygulaması birçok tehlikeli durumlardan evcil hayvan sahiplerini ve minik dostlarımızı koruyacak. Türkiye‘ de son dönemlerde sokak hayvanlarına ve düşük bir oran olsa da evcil hayvanlara verilen zararlar gündeme geliyordu. Bu yönetmelik ile bu tarz durumlardan çok şikayetçi olan vatandaşların yüreğine su serpti.

Hayatının çoğu kısmını sevgiye muhtaç şekilde geçiren evcil dostlarımızın işine çok yarayacak. Mikroçip sayesinde kaybolan evcil hayvanınızı rahatlıkla bulabileceksiniz. Bunun gibi birçok faydası vardır. Aynı zamanda bir diğer sebep ise bu hayvanların sokağa atılmasını engellemektir. Sağlığının korunup aşılarının takibini yapmaktır. Konuyla ilgili olarak yetkili birimler yeni açıklamalarda bulundu. Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Eskişehir ve Bilecik’ te yaşayan serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini açıkladı.

Söz konusu uygulamanın zorunlu olduğunun altını çizdi. Ayrıca uygulamanın pek çok faydası olacağını dile getiren Kızılinler, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol içerisinde Tarım Bakanlığı ile beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin mikroçip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Biz de Bilecik Tarım İl Müdürlüğü ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü İle protokollerimizi imzaladık. Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin ön iki kol kemiklerinin arasına çip takılmakta. Bu çipe bağlı pasaport (resmi kimlik) düzenlenip hayvan sahibine teslim edilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmekte. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak. Hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilmekte. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburidir.”

Mikroçip Taktırmayanlara 10 Bin TL Ceza!

Kızılinler’in açıklamasına bağlı kalarak birçok fayda sağlayacağına inandığımız mikroçip uygulamasına uymayanlara cezai işlem uygulanacaktır. Taktırılması çok uygun olmasına rağmen taktırmak istemeyen evcil hayvan sahipleri cezalara katlanmaktadır. Resmi Gazete’ de yayımlanan yönetmeliğe göre mikroçip uygulamasına uymayanlara 10 Bin TL cezai işlem uygulanacaktır. Köpeklerde mikroçip 2021 yılının sonuna kadar takılması gerekiyor. Kedilerde ise mikroçip 2022 yılı sonuna kadar takılması gerekiyor. Evcil hayvan sahiplerinin çoğunluğu bu uygulamaya uyacağını düşünmekteyiz. Eğer öyleyse birçok sevimli dostumuz hayatlarına kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Bizlerin de destek verdiği mikroçip uygulamasına sizlerin fikri nedir? Bizimle fikirlerinizi paylaşın!

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap