İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Firebase Nedir , Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir ?

Firebase Nedir , Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir ?

Firebase Nedir?

Merhaba arkadaşlar öncelikle mobil uygulama geliştiren genç girişimci arkadaşlar için firebase adlı google platformuna eklenen cloud tabanlı platformdan bahsedeceğim.

Öncelikle Firebase Json verilerimizi uzak bir sunucudan gerçekleştirmemizde işimize yarayan (Cloud) tabanlı veri platformudur.

Firebase; sunucu tarafında (BackEndbize sağlamış olduğu servis desteği sayesinde, veri alanında herhangi bir değişiklik olduğunda bizi haberdar eden yararlı bir uygulamadır.

Peki Firebase ile neler yapabiliriz ?

  • SOHBET UYGULAMASI YAPABİLİRSİNİZ.
  • SOSYAL MEDYA PLATFORMU OLUŞTURABİLİRSİNİZ.
  • ÇOKLU CİHAZ DESTEĞİ İLE STOK TAKİP PROGRAMI YAPABİLİRSİNİZ.
  • TAKİPÇİ KASMA HAVUZU OLUŞTURABİLİRSİNİZ. (HERŞEY SİZİN HAYAL GÜCÜNÜZE KALMIŞ)

Firebase Nedir ?

Firebase aynı isimli şirketin 2011 yılında kurduğu bir mobil ve web geliştirme platformudur. Bu platform 2014 yılında Google tarafından satın alındı ve o tarihten itibaren geliştirilmeye devam eden yararlı bir platformdur. Bünyesinde bulunan “Authentication”, “Database”, “Cloud Messaging” yazılımcıların ilgisini çekmeyi başaran bir platformdur. Biz Yazılımcılar olarak “Database” kısmı ile ilgilenmekteyiz.Ana dezavantajları ise, platformun açık kaynaklı olmaması (ancak Google’ın tescilli bir teknolojisidir), satıcıya bağımlı olması ve GraphQL API’lerinin temel ürünün bir parçası olmamasıdır.

Firebase Özellikleri

BackEnd ve API hakkında bilgi sahibi olmasak bile, Firebase platformunu kullanarak güçlü ve dinamik uygulamalar geliştirebiliriz.

Firebase - Awesome List

Güncel Fiyatlandırmayı görmek için https://firebase.google.com/pricing bağlantıdan erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap