İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Canlılar
  3. Hayvan deneylerine karşı ne kadar duyarlısın?
Trendlerdeki Yazı

Hayvan deneylerine karşı ne kadar duyarlısın?

1

 Sizlere son günlerde çok fazla konuşulan ve dikkatleri üstüne çeken hayvan deneyleri hakkındaki düşüncelerimi dile getirmek istiyorum. Geçen günlerde yayınlanan hayvan deneyleri hakkında kısa bir filmi izledim ve biraz bundan bahsedeceğim. Spencer Susser tarafından yazılan ve yönetilen Stop-Motion kısa film“ Save Ralph”. Eğer izlemediyseniz de izlemenizi öneririm. Amacı deneylerde hayvanların kullanılmasına ve onlara verdiği zararlara dikkat çekmek. Kısa filmde bu konu gayet güzel anlatılmış ve izledikten sonra insan üzerinde etki bırakıyor ki bu da istenen bir şeydi aslında. Araştırmalara göre her yıl deney adı altında 100 milyondan fazla hayvan öldürülüyor ve işkence görüyor. Dünyada birçok dernek var ki amaçları hayvanların deney aracı olarak kullanılmasını engellemek ve bu konuda toplumu bilinçlendirmektir. Bunların en bilineni “PETA” adında bir kuruluş ve yıllardır bu konu hakkında çalışmalar yapıyor.  

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) 

PETA 1980 yılında kurulmuştur ve kendini tüm hayvanların haklarını korumaya adamıştır. PETA, hayvanların deneyler yapmak, yemek, giymek, eğlenmek için kullanmak veya başka herhangi bir şekilde zarar vermek için var olmadığı prensibi ile çalışır.  

(PETA’nın 1980 yılında yaptığı bir protesto fotoğrafı) 

Ayrıca PETA’nın hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları görebileceğiniz “Bunny Free” adlı bir uygulaması da var. Bu uygulamayı ziyaret ederek, kullanacağınız ürünleri hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalardan tercih edebilirsiniz.  

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan (Cruelty- Free) bazı markalar şunlardır: 

-Essence                                   -Nyx                          

-Note                                        -Urban Decay 

-Smashbox                                -The Balm 

-Golden Rose                            -H&M 

-Wet N Wild                              -Flormar 

-Bee Beauty                               -Benri 

-Kiko Milano                             -Pastel 

-Urban Care                               -Anastasia Beverly Hills 

1970 yıllarından itibaren bilim insanları deneyler ve bilimsel çalışmalar yaparken canlı hayvan kullanmaktan kaçınmış ve alternatif yöntem arayışlarına başlamışlardır. Geliştirdikleri bazı yöntemler günümüzde rutin hale gelmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:  

  • Popülasyon Çalışmaları (Epidemiyoloji) 

Araştırmacılar toplulukları gözlemleyerek kanser ya da doğum arızalarına sahip olan kişilerin hücre ve molekül özelliklerine bakarak DNA hasarlarının nedenlerini bulabilirler. Yani epidemiyoloji, sağlığı geliştirmek ve hastalıkları azaltmak için sağlık bilgilerini toplar, yorumlar ve kullanır. Bu sayede bilimsel çalışmalara yardımcı olur. 

  • Otopsi ve Biyopsiler  

Otopsi, ölüm ve hastalık nedenini araştırmak ve kesin bir sonuca ulaşmak için yapılan organ ve dokuların incelenmesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde, kalp, Alzheimer, apandisit gibi hastalıklar hakkında birçok bilgi sahibi olduk. 

Biyopsi, vücutta hastalık olduğu düşünülen bölümden cerrahi yöntemler aracılığıyla hücre, sıvı ya da doku alma işlemidir. Bu işlem sayesinde kolon kanserine adenoma isimli kötü huylu bir tümörün sebep olduğu keşfedilmiştir. 

  • Bilgisayar Teknolojisi 

Bilgisayara teknolojisi sayesinde bu konuyla ilgili birçok yararlı sonuca ulaştık. İlaçların yan etkilerinden tutun da tehlikeli ilaçların tespit edilmesine kadar olan araştırmalar sonucunda anladık ki hayvanlar kullanılmadan da bu tür bilimsel çalışmalar kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Eğer siz de bu konu hakkında duyarlı olmak istiyorsanız; günlük yaşantınızda kullandığınız ürünleri hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalardan tercih ederek hem hayvanları koruyabilirsiniz hem de hayvanlar üzerinde deney yapan firmaların hayvansız deneylere geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bu tür zalim olayları önleyebilirsiniz. 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.peta.org/
http://www.drkoray.com/hayvan-deneyleri

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap