İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

2

Günümüzde İngilizce bilmek bir avantaj değil ama bilmemek bir dezavantaj. Ben de bir süre nasıl İngilizcemi daha iyi geliştirebilirim diye birçok uygulama kullandım ama sadece bunlardan birkaçının gerçekten işe yaradığını öğrendim. Bu sebepten dolayı sizin için de yararlı olabilecek birkaç uygulama önermem gerektiğini düşündüm. 

Cambly

Öncelikle herkesin bunu önerdiğinin ve abonelik ücretinin çok yüksek olduğunun farkındayım ama kullandığım birçok uygulamanın aksine benim konuşurken daha özgüvenli olmamı sağladı. Ayrıca ana dili İngilizce olan öğretmenlerle konuşmak ve farklı aksanları anlamak da konuşmayı ve anlamayı geliştiriyor. Eğer gramer ya da kelime ile ilgili geliştirme yapmak istiyorsanız kendinize uygun gördüğünüz ders programını seçip oradan ders işleyebiliyorsunuz. Bu da uygulamanın sadece konuşmayı geliştirmek için olmadığını ayrıca diğer yetenekleri de geliştirme üzerine olduğunu gösteriyor. 

Cake

Arkadaşımın önerisi ile kullanmaya başladığım bu uygulamada diğerlerinden farklı olarak günlük bir diyalogda geçen cümleler üzerinden ya da şarkıda geçen cümlelerden İngilizce öğreniyorsunuz. Videonun bitiminde aşağıda bir sesli söyleme kısmı ve mini sınav göreceksiniz. Bu kısımları yaptığınızda yıldız kazanıyorsunuz ve arkadaşlarınızla ya da dünya genelinde küçük bir yarışa katılmaktasınız. Ücretsiz olan bu uygulamanın sevdiğim kısmı ise akılda kalıcı olması özellikle şarkı klipleri benim favorim. 

Learn English

British Council uygulamaları konusunda daha çok bahsedeceğim ama öncelikle bununla başlamak istiyorum. Bu uygulama size podcast dinlerken İngilizce öğrenme seçeneği sunmakta. İçeriğindeki podcastler sınırlı olsa da ilginizi çekebilecek konular da var. Örneğin “Fifteen seconds of fame”. Podcasti dinlerken aynı anda yazı olarak görebiliyorsunuz. Böylece okunuşların nasıl olduğunu öğrenebiliyorsunuz ve kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu uygulamanın da birçok uygulama gibi test özelliği var. Podcastten ne anladığınızı test edebilirsiniz ve yanlışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca indirme özelliği ile rahatlıkla internet olmayan ortamlarda da kullanabiliyorsunuz. Böylelikle metroda ya da internet çekmeyen bir yerde dahi rahatlıkla İngilizce öğrenebilirsiniz ve de ücretsiz.

Speak

Bu uygulamanın özelliği telaffuzun geliştirilmesine olanak sağlaması. Gerçek bir insanla konuşuyor izlenimini çok hissedemesem de bence karşı tarafın ses kaydını dinleyip anlamak da dinleme özelliğimizi geliştiriyor. Ayrıca eğer anlamazsan üstüne tıklayarak ne söylediğini görebilirsin. Bu uygulama dediğim gibi telaffuzu geliştirme açısından çok yararlı bulduğum bir uygulama ve ücretsiz.    

English Score

Bu ücretli bir uygulama ama benim bahsetmek istediğim özelliği ücretsiz. Şimdiye kadar yaptığım öneriler İngilizcenizi geliştirmek için olsa da bu test etmek için. Tabi eğer isterseniz ders özelliği de var ama ücretli ve henüz test etmedim. Bu açıdan bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. İngilizce seviyenizi test etmek için girdiğiniz sınavda kamera açmanızı istiyor. Bunun biraz garip gelmesi normal ama ben testin doğruluğu açısından yapıldığını düşünüyorum. Çünkü aldığınız sonucu Linkedin hesabınıza ekleyebiliyorsunuz. Sizin sonucunuzu hem IELTS olarak hem de CEFR (A1, A2, B1 vb.) olarak hesaplıyor.  

   Bu yazıyı yazmadan önce deneyimleyip güzel ve işe yarar olduğunu düşündüğüm birkaç uygulamayı sizinle paylaşmak istedim. Umarım benim işime yaradığı gibi sizin de işinize yarar.  

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap