1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Instagram dolandırıcılığı nedir?

Instagram dolandırıcılığı nedir?

Instagram’da son zamanlarda hesap çalınma durumları bir hayli artmaya başladı. Özellikle telif hakkı veya kadına şiddet gibi konular ele alınarak hedef alınan kişilerin dikkatlerini topluyorlar. Instagram dolandırıcılığı nedir sorusuna bu yazımızda çok net cevaplar hazırladık.

Bu tarz mağduriyetleri yaşayan Instagram kullanıcıları gün geçtikçe sayısı artıyor. Bu ve buna benzer mağduriyetlerin yaşanmaması adına yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Instagram dolandırıcılığını tasarlayan ve yapan kişilerin ortak özelliği hedef alınan kişiye Instagram DM yolu ile ulaşım sağlamaktır.

Instagram DM’den dolandırıcılık

Hedef alınan kişiye DM yolu ile ulaşan dolandırıcılar Instagram’ın resmi (yasal) destek ekibinden kendisine ulaştıklarını söylüyorlar. Bu sayede hedef alınan kişinin kendilerine güvenmelerini sağlamaktadırlar. Instagram DM’den kişiye telif haklarını ihlal ettiğini ve 24 saat içerisinde kendilerine dönüş sağlamadığı taktirde hesabının kapanacağını iletiyorlar. Bu iletiyi okuyan kişi paniğe kapılarak Instagram dolandırıcılarına dönüş sağlar ve gönderdikleri linke tıklayarak bilgilerini doldurur. Bu sayede artık hedef alınan kişi Instagram dolandırıcılarının tuzağına düşmüştür.

Oltalama tekniği ile dolandırıcılık

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde dolandırılmanın teknik ismi oltalamadır. Oltalama tekniği sayesinde hedef alınan kişilerin bilgileri ele geçirilir. Bu sayede dolandırılan kişilerin sosyal medya hesapları dolandırıcılık üzerine kullanılmaktadır. Kişinin kendi çevresini de ikna etmeye çalışılarak “bahis ile kazanç” sağlamak üzerine dolandırılmalar devam edecektir.

Ekstra olarak doktor, psikolog, diyetisyen gibi sektörlerde de “Hakkınızda şikayet var! Cevaplamak ister misiniz?” diyerek oltalama tekniği kullanılmaktadır.

Tüm bunların önüne geçmek çok basit. Sosyal medya kullanan kişilerin bilinçli bir şekilde hareket etmeleri en önemli etkendir. İnternet ağlarını yararlı bir platform olarak görerek kendilerini bilinçlendirmeleri gerekmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap