İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Instagram Hikayelerinde Görünen Öküz Yılı Nedir ?

Instagram Hikayelerinde Görünen Öküz Yılı Nedir ?

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından ikisi Facebook ve Instagram hikayelerinde, Çin takvim sisteminin 12 yıllık hayvan döngüsünün ikinci yılını temsil eden Öküz Yılı için mobil uygulamalarına bir takım alışılmış etiketlerin dışında farklı etiketler ve artırılmış gerçeklik efektleri ekledi.

Instagram uygulamasını son sürümde kullanıyorsanız, hikayeler satırının en başında üzerinde kırmızı renkli öküz simgesi bulunan bir hikaye görüyorsunuz. Bu hikayeyi açtığınızda ise takip ettiğiniz bütün hesapların Instagram’ın bahsettiğimiz Öküz Yılı etiketi ya da AR filtrelerini içeren hikayelerini art arda görüntüleyebiliyorsunuz. Peki bu Öküz Yılı nedir ? Çin takvim sisteminde neden yer alır ?


Öküz Yılı Nedir ?

Aslında bu metni okumadan önce bir çoğumuzun aklına böyle bir şey olacağı gelmiştir. Çin’in 12 yıllık hayvan takvimi döngüsünde Öküz Yılı ikinci sırada yer alıyor. Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha (Mitolojik bir varlık olsa da), Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz Yılı’ndan oluşan 12 hayvanlı Çin takviminde öküzler; Güvenilir ve istikrarlı olarak kabul ediliyor. Ayrıca görevlerine yaklaşımlarında düzenleyici veya sistematik oldukları için yer almaktadır.

12 Hayvanlı Çin Takvimi Görseli

Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır ?

Birkaç adımda çok kolaylıkla hikayelerinizde Öküz Yılı etiketini kullanabilirsiniz.

 • Birinci Adım : Instagram uygulamasını açın.
 • İkinci Adım : Yeni bir hikaye paylaşma ekranını açın.
 • Üçüncü Adım : Hikaye paylaşmak için bir fotoğraf çekin ya da galerinizdeki herhangi bir fotoğrafı seçin.
 • Dördüncü Adım : Ekrana dokunarak parmağınızı yukarıya doğru hareket ettirin.
 • Beşinci Adım : Hikayenize eklemek için görebileceğiniz birkaç Öküz Yılı sembollerini ekleyin.

  Hepsi bu kadar basit ! Hikayenizi paylaştıktan sonra sizi takip eden kişiler, Öküz Yılı hikayelerini açtıklarında rahatlıkla sizin hikayenizi de görüntüleyecekler.
Öküz Yılı Etiketi

Instagram Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır ?

 • Birinci Adım : Instagram uygulamasını açın.
 • İkinci Adım : Yeni bir hikaye paylaşma ekranını açın.
 • Üçüncü Adım : Parmağınızı deklanşör tuşunun üzerine getirerek sola doğru kaydırın.
 • Dördüncü Adım : Öküz Yılı filtresine geldikten sonra bir fotoğraf ya da video çekin.
Öküz Yılı Filtresi

Öküz Yılı filtresi ile oluşturduğunuz hikayeler, tıpkı Öküz Yılı etiketi bulunan hikayeler gibi Instragram akışının en başında bulunan Öküz Yılı hikayeler derlemesinin içinde yer alacak. Sizin görebildiğiniz gibi sizi takip edenler de  hikayenizi buradan görüntüleyebilecekler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap