İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Instagram’ın Çocuklara Özel Sürümü Çıkıyor: Eleştiri yağmuruna tutuldu!

Instagram’ın Çocuklara Özel Sürümü Çıkıyor: Eleştiri yağmuruna tutuldu!

Instagram’ın çok yakında çıkaracağı 13 yaşından küçük çocuklara özel olan sürümü ebeveynler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Fakat, facebook bu eleştirileri göz ardı ederek dinlemediği görünüyor.

Sosyal medya devi Instagram, kullanıcı sözleşmesinde belirlenen kurallar çerçevesinde 13 yaşından küçük çocukların uygulamayı kullanmasının yasak olduğunu hepimiz bilmekteyiz. 13 yaşından küçük çocuklar ise bu kuralı doğum tarihi bilgilerini değiştirerek çiğnemektedir.

13 yaşından küçük çocukların bu kuralı çiğnememeleri için özel bir sürüm yayınlanacağını Facebook belirtti. Sosyal medya, küçük çocukların psikolojisi üzerinde ciddi olumsuzluklara sebep olmaktadır. Çocukların psikolojisini etkileyecek ve yanlış eğilimlerde bulunmasına sebep olacak içerikler bulunmaktadır. Bu durumdan ebeveynler oldukça rahatsızdı. Kimi aileler çocuklarının belli bir yaşa gelene kadar telefon dahi kullanmalarını istemiyor. Ancak bunun aksine sosyal medyada çok aktif olan 13 yaşından küçük çocuklar da görmekteyiz.

Aslında Facebook‘un amacı bu yeni sürümün 13 yaşından küçük çocukların Instagram’da karşılaşabileceği olumsuzluklardan arındırmış olmaktır ve istismar vakalarının önlenmesini sağlamaktır. Ancak tabii ki duruma bir de diğer noktadan bakmak gerekiyor. Aileler buna ne diyecek?

Çocukların psikolojisi ne durumda?

Instagram yeni sürüm

Instagram’ın 13 yaşından küçük çocuklara özel çıkartacağı sürüm akıllarda bir çok soru işaretine neden oldu. Aileler istismar olaylarının azalmasına sevinirken bazı dezavantajları da göz önünde bulundurmalı. 13 yaşından küçük çocuklar Instagram’ın 13 yaşından küçük çocuklara özel sürümünde kendi harika dünyalarını paylaşacak. Kendi harika dünyaları derken çocukların birbirlerinden daha iyi hayat koşullarında yaşadıklarını paylaşacaklar.

Ancak bu, istismar olayları kadar olumsuz bir şeymiş gibi görünmese de çocukların psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Psikologların yaptığı birçok açıklamada ailelerin kendi çocuklarını başkasıyla kıyaslamaması gerekmektedir. Kıyaslama baskısı yaşayan bir çocuğun hayatı boyunca başarılı olmayacağı kanıtlanmıştır. Her çocuğun kendine özgü yetenekleri mevcut ve bunlara yönelmeleri gerekmektedir.

Instagram’ın yeni sürümü neden sakıncalı?

Yayınlanacak olan Instagram’ın 13 yaşından küçük çocuklara özel sürümü çocuk psikolojisi üzerinde onlarca olumsuzluk içermektedir. Kendi dünyalarını sosyal medyada paylaşan çocuklar birbirleriyle kıyaslama gayesinde olacak. Bu durum aileleri çok daha zor bir duruma sokacak. Sosyal medya uygulamalarını 13 yaşından önce çocukların kullanmaları uzmanlar tarafından hiçbir zaman önerilmedi.

Instagram’ın yetişkin psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri araştırılıyor. Yarattığı sahte gerçeklik yetişkinlerde olduğu gibi çocukları da etkileyecektir. Fakat bunların hiçbirini umursamadan ticari politikalarından vazgeçmeyen Facebook son noktayı koyacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap