İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Linkedin hacklendi! 500 milyon kişinin bilgisi çalındı

Linkedin hacklendi! 500 milyon kişinin bilgisi çalındı

Son günlerde artan siber saldırıların ardı sırası gelmiyor. Dünyanın en büyük iş arama ve online CV paylaşma sitesi olan Linkedin büyük bir güvenlik açığıyla baş başa kaldı. Bu durumdan faydalanan hacker grupları 500 milyon kullanıcının verilerine ulaştı. Darkweb’de çalınan bilgileri satışa sunan hackerlar verilerin geri teslim edilmesi için çok yüksek tutarlar teklif ediyor. Bunun yanı sıra çalınan verilerin bir kısmı çoktan satışa sunuldu.

Hangi Bilgiler Çalındı?

Linkedin uygulaması

Hackerların çaldığı bilgiler arasında üyeliği olan kişilerin Linkedin kimlikleri, üye oldukları e-posta adresleri, tam isimleri, cinsiyeti, telefon numaraları ve kullanıcıların sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Sızdırılan bilgiler arasında kredi kartı gibi daha önemli bilgilerin bulunmadığı rahatlattı. Ancak üzücü ve düşündüren bir başka durum var. Şirketten henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Bu durum kullanıcıları şüpheye düşürüyor.

500 milyon civarı verinin çalınması kullanıcıları şok etti. Çünkü Linkedin uygulaması kullanan kişi sayısı yaklaşık olarak 700-800 milyon olduğu düşünülmekte.

Çalınan Bilgilerle Neler Yapılabilir?

Çalınan bilgiler hackerlar için oldukça önemli konumda yer alıyor. Bu tarz bilgilerin kötü niyetli hackerların eline geçmesi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. En basitinden bir örnek verecek olursak sizin kaydolduğunuz e-posta adresinize spam mailler göndererek sizi oltalamaya çalışır. Bunları dolandırıcı mailleri diye adlandırabiliriz.

Hacklenen Kullanıcılar Ne Yapmalı? Bilgileri Nasıl Koruruz?

  • Hesabınıza giriş yapın ve tüm değiştirebilme imkanı olan bilgilerinizi değiştirin. Kayıtlı olan e-posta ve şifresini dahi değiştirin.
  • Hesabınızın iki faktörlü korumasını açın. Bunu direkt hesap üzerinden etkinleştirebilirsiniz.
  • Güçlü bir parola oluşturun. Küçük, büyük harf, sembol ve özel rakamlardan şifre oluşturun.

Farkında olmadan sizin de ismini sızdırılan veriler arasında geçmesi bir ihtimal. Her ihtimale karşı hesabınıza giriş yapın ve söylediğimiz önlemleri uygulayın. Umarız ki hack olayları artık son bulur ve kimsenin güvenliği tehdit altına girmez.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap