1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. NFC NEDİR , NE İŞE YARAR ?

NFC NEDİR , NE İŞE YARAR ?

NFC NEDİR NE İŞE YARAR ?

3

Teknoloji’nin ilerlemesiyle birlikte akıllı telefonlar olmak üzere birçok elektronik cihazların , ödeme yöntemlerinin ve birçok hayatımızın içinde olan uğraşlarımızı kolaylaştıran bir teknoloji haline gelmiştir. Hayatımızı kolaylaştıracak donanıma sahip olan telefona sahip olsakta birçoğumuz muhtemelen Nfc teknolojisinden daha önceden haberdar değildik.

NFC İLK OLARAK NE ZAMAN KULLANILDI ?

NFC ilk olarak 2002 yılının sonlarında Sony ve Philips ortaklığı tarafından geliştirilmeye başlanmış  ve ISO/IEC tarafından 8 Aralık 2003 tarihinde kabul edilmiştir. 18 Mart 2004 tarihinde Nokia, Sony ve NXP tarafından NFC teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulmuş ve bu yıllarda insanlar sıklıkla kullanmaya başlamıştır.

BENİM TELEFONUMDA NFC VAR MI  ?

Bazı telefon üreticileri düşük modelli telefonlara NFC özelliğini getirmiyor eğer sizde telefonunuzda NFC özelliği olup olmadığını merak ediyorsanız telefonunuzdan Ayarlar > Kablosuz Ağlar ya da Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar yolunu izleyin. Eğer karşınızda Nfc özelliği bulunuyor ise Nfc teknolojisinden yararlanabilirsiniz.

NFC ÖZELLİĞİNİ NERELERDE KULLANABİLİRİZ ?

  • Sosyal medya kartvizit göndermek.
  • Ödeme yapmak.
  • Başkasının telefonuna uygulama göndermek.
  • Konum alıp göndermek.
  • Belge veya Fotoğraf göndermek.
  • Bluetooth cihazlara bağlanmak.
  • Kişisel hesaplarınızı nfc etiketi ile paylaşabilirsiniz.
  • Telefon numarası alıp gönderebilirsiniz.

NFC GÜVENİLİR Mİ ?

Nfc iletişimi havadan radyo frekans dalgalarıyla gerçekleşir. Bu yüzden güvenlik önlemi bulunmuyor fakat eğer dışardan bir müdahale ile bilgileriniz çalınmak isteniyorsa yakınınızda bulunması gerektiğinden çok büyük güvenlik problemi olmuyor fakat biz yinede ödemelerinizi NFC yöntemi ile yapmanızı önermiyoruz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap