1. Ana Sayfa
 2. Oyunlar
 3. PUBG’nin ücretsiz versiyonu sona erdi!

PUBG’nin ücretsiz versiyonu sona erdi!

Son yılların en popüler mobil oyunu diye gösterebileceğimiz PUBG büyük bir değişikliğe gitti. Meşhur battle royale oyunu PUBG’nin ücretsiz ve düşük sistem gereksinimli bir versiyonu olan PUBG Lite son buluyor. Bugün itibarıyla hizmetini sona erdirdi. Oyuncular PUBG deneyimini artık yalnızca PUBG ve PUBG Mobile sürümlerinden oynayabilecektir.

PUBG Lite neden sona erdi?

Battle royale türünün son yıllarda tüm oyun dünyasını kasıp kavuran arkasındaki en önemli etkenlerden biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da kısaca PUBG, yüksek sistem gereksinimleri sayesinde sağladığı kaliteli grafikleri hem de online (multiplayer) olarak oynanabilir olmasıdır.

Fakat son dönemlerde ki CP gibi ücretli oyun içi satın alımları ve güncelleme boyutlarının çok yüksek olmasından ötürü Fortnite ile kıyaslarsak bir miktar dezavantajlı görünmektedir.

2019 yılında PUBG Lite sürümünün yayınlanmasıyla birlikte çok daha büyük bir kitleye ulaşmıştı. Çünkü minimum gereksinimleri sağlayamayan oyuncular dahi bu versiyon sayesinde rahatlıkla oyuna girip savaşabiliyorlardı. Ancak bu versiyonun grafik vb. özelliklerinden dolayı kullanıcılarının beklentileri karşılanmamıştı.

Geliştiriciler, geçtiğimiz ayın son günlerinde yayınlamış oldukları bir haber ile nisan ayının sonunda PUBG Lite’ın sona ereceğini açıklamışlardı. PUBG Lite “hizmeti”, 29 Nisan itibariyle son buldu. Ek olarak 29 Mayıs itibariyle oyuncu hizmeti de sağlanmayacağı belirdi.

Tahminimizce PUBG Lite versiyonunun sona ermesinin birkaç sebebi var. Bunlardan en önemlisi geliştiricilerin oyun sağladığı yenilikler olmaktadır. Yani PUBG Mobile versiyonu ile PUBG Lite versiyonu arasında grafik ve güncelleme boyutları gibi birçok farklılık var. Bu da oyun dünyasında pek istenilmeyecek bir şeydir.

PUBG Lite Sonlandırma Planı

 • 30 MART 2021 (UTC) 
  • lite.pubg.com web sayfası kapatılacak
  • Artık yeni indirme yapılamayacak
 • 29 NİSAN 2021 05:00 (UTC) 
  • Hizmet sonu
 • 29 MAYIS 2021 (UTC)
  • LITE için artık Oyuncu Desteği sunulmayacak”
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap