İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Şehrinizde Nelerin Yasak Olduğunu Gösteren Site

Şehrinizde Nelerin Yasak Olduğunu Gösteren Site

Bir vatandaş, kabine toplantısından sonra yapılan açıklamaların karmaşık olmasından dolayı kontrollü normalleşme dönemine ilişkin bir internet sitesi hazırladı. “Neler Yasak?” olarak isimlendirilen bu internet sitesi, hangi şehrin hangi risk grubunda olduğunu ve bu şehirde ne gibi yasakların olduğunu otomatik olarak gösteriyor. Bu sayede sizler yorulmadan rahatlıkla ilinizin hangi risk grubunda yer aldığını görebilirsiniz.

Türkiye’de koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında 1 Mart itibarıyla yeni bir dönem başladı. Kademeli olarak normalleşme süreci başladı. Uzmanların “kontrollü açılma”, “kontrollü sosyal yaşam” ya da “illere göre normalleşme” olarak adlandırdığı döneme girdik. Bu yeni dönem kapsamında vatandaşlar, yaşadıkları şehirdeki salgın durumuna göre hareket etmeye başladılar. Bazı illerde kafeler ve restoranlar açılırken bazı illerde ise kısıtlamalar devam ediyor. Ancak yapılan kabine toplantısından sonra ki açıklamaların karmaşık olması vatandaşların aklında soru işareti bıraktı. Vatandaşların bu normalleşmeyi tam olarak anlayamamış olmaları, kafa karışıklıklarının yaşanmasına yol açtı.

Kontrollü normalleşme sürecinde hangi ilde nasıl yaşayacağımız ve hangi kısıtlamalardan muaf olacağımız tamamen yaşadığımız şehirdeki risk haritasındaki renklere göre belirlenecek. Artık Sağlık Bakanlığı, 81 şehir için çeşitli sıfatlar kullanmaya başladı. O şehirdeki pozitif vaka sayısı, testlerin pozitiflik oranı ve hastanelerin durumu gibi değişkenler var. Bu değişkenler göz önünde bulundurulacak. Verilen bu sıfatlar “düşük riskli” (mavi renk), “orta riskli” (sarı renk), “yüksek riskli” (turuncu renk) ve “çok yüksek riskli” (kırmızı) olarak belirlendi. Bir yazılım geliştiricisi de yaşadığımız şehirde nelerin serbest nelerin yasak olduğunu anlatan basit kullanımlı bir internet sitesi yayınladı. Bu siteye girdiğinizde hangi ilde hangi kısıtlamaların olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

“Neler Yasak?” isimli internet sitesinin görünümü

Neler Yasak?

Buradan ulaşabileceğiniz “Neler Yasak?” isimli internet sitesini kullandığınızda, yapılan açıklamalara kafa yormanıza ve kafanızın karışık olmasına gerek kalmıyor. Çünkü bu internet sitesi, şehirlerin normalleşme durumuna göre hangi risk grubunda olduğunu gösteriyor. Ayrıca o şehirde nelerin serbest nelerin yasak olduğunu otomatik olarak sizlere gösteriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap