1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. TikTok’ta Güvenliğimiz Tehlikede!

TikTok’ta Güvenliğimiz Tehlikede!

Eski adıyla “Musical.ly” olarak bilinen dev medya şirketi olan TikTok’ un dünya çapında 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Tiktok’ un kullanıcı yaş kitlesine baktığımızda ise %41’i 16-24‘dür.

TikTok ne kadar eğlenceli bir platform olarak görünse de kullanıcıları hakkında ulaşabildiği (sızabildiği) bilgileri üçüncü parti şirketlere satarak geçimini sağlayan bir şirkettir.

TikTok’un uyguladığı konsept sayesinde çocukların ve gençlerin daha çok ilgisini çekiyor. TikTok, Musical.ly uygulamasıyla konseptini birleştirdikten sonra kullanıcı tabanı ciddi bir ölçüde büyüdü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Federal Ticaret Komisyonu (FTC), uygulamanın reşit olmayan kullanıcıların ebeveyn izni olmadan verilerini kullandığını ihbarlar üzerine araştırarak fark etti. FTC uygulamanın, çocukların gizlilik yasalarını ihlal ettiğini tespit etti ve 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

TikTok Hangi Kişisel Verileri Topluyor?

TikTok, diğer sosyal medya uygulamalarının yaptığı gibi içerik önerisi algoritmasında ince ayarlar yapmak için önemli miktarda kişisel veriler topluyor. IP adresiniz, konumunuz, rehberiniz, kameranız, medya dosyalarınız, cihazınızın özellikleri, çerezleriniz ve web arama geçmişiniz gibi verilerinizi kullanıyor. Sizlerin farkında olmadan neredeyse her türlü verilerinize erişip kullanabiliyor.

TikTok

Tiktok’ta Mesajlarımız Korunuyor mu?

TikTok’ ta mesajlaşma söz konusu olduğunda ise, mesajların şifrelenmediğini ve aynı zamanda uygulama aracılığıyla gönderilen mesajların içeriğini de topladığını unutmamalısınız. Şifrelenmemiş mesajlar yüzünden birçok problem ortaya çıkacağı gibi servis sağlayıcıları ve üçüncü şahıslar tarafından okunabilir. TikTok’ un yaptığı bir açıklamaya göre: “gönderilen mesajın içeriği ve mesajın ne zaman gönderildiği, alındığı ve okunduğu hakkındaki bilgilere” ulaşılabilir.

Tiktok’ta Güvenliğimizi Nasıl Koruruz?

TikTok uygulamasını cihazınıza indirdiğinizde “varsayılan” olarak bir takım değiştirilmesi gereken ayarlar vardır. Bu ayarlardan biri profilimizde yapacağınız paylaşımların herkese açık bir halde bulunmasıdır ve bu gizlilik ayarlarına giderek “sadece ben” veya “takipçilerime açık” olarak değiştirebilirsiniz. Kullanıcıların videolarınızı indirmesini önlemek için “indirmeye izin ver” özelliğini kapatabilirsiniz.

Kendi imkanlarınızla ne kadar güvenliğinizi korumaya çalışsanız da tehlikede olduğunuzu unutmamalısınız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap