1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, bağışıklığı güçlendirecek besinler arasında konserve ton balığı ve birçok mineral içeren besinlere yer verdi. Düşük kalorisi sayesinde kilo alma korkunuz yok. Aksine yüksek Omega-3, protein ve mineralleriyle bize aşırı fayda sağlıyor. Ton balığı, aynı zamanda selenyum, D ve B vitamini kompleksi gibi değerli vitamin ve minerallerin temini açısından önemli bir gıdadır.

Ton Balığı Tüketmeyen Kalmasın

Market reyonları gibi günlük görebileceğimiz alanlarda çok uygun fiyatlara satın alabiliyoruz. Fiyatının uygun olmasıyla birlikte konserve ton balığı kolaylıkla buzdolaplarınızda uzun süre saklanabilir. Kalorisi az olmasından dolayı diyet yapmak isteyenlerin bir numaralı besinidir. Ton balığı ile birden fazla diyet öğünü hazırlanabilir.

Ton Balığı Sağlıklı Mı?

Bu balığın insan vücudunda birçok faydasının olduğunu söylememiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi Omega-3 sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirip insan sağlığını dirençli tutmasıdır. Peki diğer faydaları nelerdir?

  • Kalp sağlığını korur: Omega-3 yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürür. Yüksek kolesterolü olan insanlara fayda sağlar. Kalp ritmini kontrol eder ve damarları açar.
  • Beyin sağlığını destekler: Dopamini ve serotonin hormonunu dengeleyerek, beyin işlevlerini düzene sokar.
  • Cildi güzelleştirir: Güneş ışınları (UV) tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engeller ayrıca cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.
  • Görme problemlerini ortadan kaldırır: Göz sağlığını geliştirir, katarakt gibi göz hastalıklarına iyi gelir.
  • Kemikleri güçlendirir: Osteoporoz, dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık kemiklerin zayıflamasından kaynaklanıyor. Omega-3 ise bu duruma neden olan olumsuzlukları düzeltmekte yararlı oluyor.
  • Kanseri önleme gücüne sahip: Omega-3 türlü türlü kanser türlerini önleme etkisine sahip; yağ asitleri hem kötü huylu hücrelerin gelişimini engelliyor, hem de karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden kurtulmayı rahatlatıyor.

Ton Balığı ile Diyet Nasıl Yapılır?

Balığın Omega-3 bakımından vücuda fayda sağladığını hepimiz biliriz. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmesi için, derin ve temiz denizlerde yetişmesi ve doğal ortamında avlanması gerekiyor. Kalpten kolesterole kadar faydası bulunan bu besin ile zayıflamak mümkün.Omega-3, vücutta yağ depolanmasını engelleyerek, hızlı yağ yakımı sağlıyor. Ton balıklı diyet yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Ton balıklı salata

2- Ton balıklı pizza

3- Mısırlı ton balıklı meze

4- Ton balıklı makarna

5- Ton balıklı kek (Diyet)

6- Ton balıklı milföy

7- Ton balıklı hamburger

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap