İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Türkiye’nin En Kötü Havasına Sahip Şehirler Açıklandı!

Türkiye’nin En Kötü Havasına Sahip Şehirler Açıklandı!

IQAir 1963 yılında kurulan topluma ciddi boyutta yarar sağlayan bir şirket. Hava kalitesini izleme ve hava temizleme ürünleri geliştirmekte uzmanlaşmış bir İsviçre hava kalitesi teknolojisi şirketidir. IQAir 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu’nu yayınladı. Türkiye bu konuda gerilemiş durumda gözüküyor.

Hava Kirliliği

Türkiye’nin En Kötü Havasına Sahip Şehirler

Yukarıda bahsedilen rapor ile birlikte dünyanın en yüksek hava kirliliğine sahip ülkeleri ve ne yazık ki Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip şehirleri ortaya konulmuş oldu. Bizler bu yazımızda Türkiye’nin en kötü havasına sahip şehirlerimizi inceleyeceğiz.

Hava kirliliği dünyamızı etkilerken sağlığımızı da bir hayli etkiliyor. Bu duruma karşı fabrikaların duman püskürten bacalarına filtreler takılmalıdır. Bir vatandaş olarak ise bazı önlemler alınmaya müsait. Mümkün oldukça toplu taşımayı kullanabilirsiniz veya bisiklet, elektrikli motorsuz araçları tercih ederek egzoz gazı salınımının azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

IQAir, hava kirliliği raporunu hazırlarken bahsi geçen şehirlerde, havadaki metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM2,5) ‘yi dikkate aldı. Paylaşılan rapor incelendiğinde, en iyi hava kalitesi için 0-12 (μg/m³) PM2,5 aralığını gösterirken; orta seviye bir hava kalitesi için 12,1-35,4 (μg/m³) PM2,5 aralığı gözlemlenebilmektedir.

Türkiye’nin En Kötü Havasına Sahip İl “Çorum”

Paylaşılan rapor incelendiğinde Türkiye’nin havası en kirli 10 kentine ulaşabilmekteyiz. Son 3 yıl içerisinde paylaşılan raporlarda gerilemekteyiz. Ancak bu yıl ki rapora göre bir miktar gelişme mevcut. IQAir raporuna göre Türkiye’nin en kötü havasına sahip 10 il açıklandı. Çorum’ u takip eden Erzurum, Düzce, Konya ve Bursa illerimiz sıralamada yer alıyor.

IQAir raporu

Dünyanın hepimize ait olduğunu ve ona sahip çıkmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap