İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Yarının Dünyası: Bitcoin Neden Değerleniyor ?

Yarının Dünyası: Bitcoin Neden Değerleniyor ?

Yarının Dünyası: Bitcoin olarak değerlendirebileceğimiz bir süreçte ilerliyoruz. Özellikle son zamanlarda farkına vardığımız şaşırtıcı bir durum var. Elon Musk‘ ın attığı birkaç tweet üzerine yükselişe geçen Bitcoin gün geçtikçe rekora doğru koşuyor. Peki akıllarda şüphe olarak kalan birkaç soru; Bitcoin‘ i değerli yapan nedir? Elon Musk ne yapmaya çalışıyor? Bu tür ve Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz her şeye bu yazımızda değineceğiz…


Bitcoin’ i Değerli Yapan Nedir?

Dünya geneli çoğu insanın kendi para birimini sorgusuz bir şekilde kabul etmesinin birkaç nedeni vardır. Yaşadıkları hayat boyunca gördükleri tek sistemin bu olması bu durumun en büyük etkenidir. Kimi insan dijital bir çağda kripto para piyasasına inanırken kimisi hala kendi para birimini savunuyor. Ancak ne yazık ki, insanlar çok uzun süre bir şeye alışınca, yeni bir yolun hayatları için daha iyi olacağına inanmakta zorlanıyorlar.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, ideal bir kripto para biriminin en azından şu üç özelliğe sahip olması gereklidir:

  1. Herhangi bir ülke/yönetici tarafından kontrol edilmemelidir, böylece para, sistemin ve ülkeleri istediği şekilde manipüle edilemez, basılamaz ve hiç kimse kimseye ne için kullanabileceği veya kullanamayacağı söylenemez.
  2. Kripto para birimi ülke veya bölge benzeri herhangi bir şeyle sınırlandırılmamalı, böylece herhangi bir bölgedeki kişilerle kolayca takas edilebilir.
  3. Belirli bir politik sisteme veya insan grubuna ayrıcalık tanımamak için apolitik olmalıdır.

Bitcoin, dünyanın ilk merkezi olmayan dijital para birimidir. Bu kripto para biriminin değeri öncelikle, hiçbir oluşumun veya otoritenin kontrol edemediği ilk dijital para birimi olmasından geliyor. Bitcoin’ i herkes satın alabilir, kullanabilir ve kimse kimseye herhangi bir hesap vermez. Kısaca size özgürlük tanır.

Günümüzde hala ABD Dolarının dünyadaki en değerli para birimi olarak gören insanlar var. Bu duruma istinaden Bitcoin gün geçtikçe değer kazanarak yatırımcıları bir hayli milyarder etmeye devam ediyor.

Bitcoin Günümüzde Kaç TRY ?

Sadece bir ay içerisinde Google verilerine baktığımızda yaklaşık olarak %80 oranında bir artış gözlemlemekteyiz.

Bitcoin Günümüzde Kaç USD ?

ABD Doları için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak %80 bir artış gözlemlemekteyiz.


Elon Musk Ne Yapmaya Çalışıyor?

Tesla şirketinin sahibi Elon Musk, kripto para dünyasında yatırımcıları ve kripto para piyasasını takip edenleri oldukça şaşırtıyor. Ünlü milyarderin daha önce Dogecoin hakkında yaptığı paylaşımların sonrasında hatırlarsanız Dogecoin yükselişe geçmişti. Ancak Elon Musk’ ın kripto para borsasındaki en büyük atılımı Bitcoin ile oldu. Clubhouse’ taki programda Bitcoin’ i desteklediğini söyleyen Elon Musk’ ın elektrikli otomobil üreten Tesla şirketi, tam olarak 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımı gerçekleştirdi. Ayrıca takipçilerini şaşırtmaya devam ederek twitter hesabında profilindeki biyografisine “#bitcoin” ekledi.

Elon Musk’ ın bu davranışı sonrasında yükselişe geçen Bitcoin, yatırımcıları ve piyasayı takip edenleri bir kez daha şaşırttı. Bunca yaşananlara rağmen Musk “Açık olmak gerekirse, ben yatırımcı değil, mühendisim.’‘ dedi.

Açıkçası bizler Elon Musk’ ın kendi finansal güçlerine güvenerek algı yönetimi yaptığını, kendisi ne kadar inkar etse de kendi yatırımlarını değerlendirmek amacıyla böyle bir yola başvurduğunu düşünüyoruz. Sizler de fikirlerinizi sayfanın aşağı kısmında bulunan yorumlardan bizimle paylaşın !

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ankara Medipol Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğrencisiyim. Sosyal Medya Uzmanı, Web Tasarım, E-Ticaret ve Seo alanında kendimi geliştirme çabasını vermekteyim. Kişisel hesaplarım haricinde @sarmalblog Instagram hesabını yönetiyorum. www.sarmalblog.com web sitesinde kurucu ortağı, editör ve yazarlık yapmaktayım.

Yorum Yap