İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Yatırım Nedir Yatırım Kolları Nasıl İşler

Yatırım Nedir Yatırım Kolları Nasıl İşler

Nasıl Yatırım Yapmalıyım

1

Yatırım kelimesi son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan bir terim haline geldi borsa yatırımları, sermaye yatırımları ve türev ürünleri yatırımları olarak gruplandırılan yatırım türleri nelerdir?

Sermaye Yatırımları 

Toplumumuzda ticarete atılmak olarak anlaşılan sermaye yatırımları, kısaca bir işletme, tesis, makine parkurları, araba, gıda ürünleri gibi kişinin belirlediği sektöre göre sermayesini bu işletmeye yatırım yaparak kar gütme amacı taşıyan bir yatırım çeşididir.

Borsa Yatırımları (Finansal Yatırımlar)

Sermaye yatırımlarından biraz daha farklı olan borsa yatırımlarında olay örgüsü halka açık bir şirketin hissesini satın aldığınızda, o şirketin küçük bir parçasını satın almış olmak ile başlar. Uzmanlar borsa yatırımlarında her alana yatırımınızı bölmenizi risk açısından ister. Çünkü borsalar ciddi karlar bıraktığı gibi bilinçsiz yatırımlar sonucu ciddi zararlara yol açabilir. Altın, S&P 500, Kripto, Bist100 gibi bir çok alana ayrılan yatırımlarda her alanın ayrı bir dinamiği olduğunu kabullenmek ve buna göre yatırımlarınızı yönetmek gerekir.

Finansal Yatırımlarımı Nasıl Yapmalıyım?

Genellikle risk almayı sevmeyen yatırımcılar tahvillere yatırım yapmaktadırlar. Borsanın anlık çöküş veya yükseliş yaşaması risk faktörünü arttırmakla birlikte yatırımcıların da panikleyerek hata yapmalarına neden olmaktadır. Bu sebeple yatırımcılar yüksek risk barındıran ve yüksek getiri sağlayan hisse senetleri yerine, sabit getiri sağlayan ve daha az risk barındıran tahvillere yönelmektedirler. Yatırımcıların riskleri yönetebilmeleri için hem piyasa hem de tahviller hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Faiz oranları ile tahviller arasında ters orantı vardır. Yani birinin değeri arttığında diğerinin değeri düşmektedir. Ülke ekonomilerinin büyümesi ve daralması bu orantının oluşmasının ana sebebidir. Bunu anlamak için ise mikro ve makroekonomik veriler içerisinde yer alan gösterge takibi yapılmalıdır. Faiz oranlarının uzun vadede %10 yükselmesi, tahvillerin %10 değer kaybetmesi anlamına gelecektir. Bu da yatırımcının zarar etmesine neden olacaktır. Bu nedenle yatırımcılar hangi şirketin veya ülkenin tahvillerini satın almak istiyorsa, o şirketin veya ülkenin ekonomik durumlarının analizini yapmalı ve merkez bankalarının açıklamalarını takip etmelidirler. Tahvilin birçok çeşidi bulunmaktadır. Yatırım yapacağınız değerli kâğıdın özelliklerini bilmeniz gerekir. Vade tarihi, faiz ödeme tarihi, kazanç oranı, faiz kapsamı, toplam faiz ücretleri, sermaye oranı, kârlılık bilgileri, uzun vadeli borç oranı ve verimi gibi parametreleri göz önüne almalısınız. Buna göre tahvil seçiminizi yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.alnusyatirim.com/tahvil-yatirimi-nasil-yapilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni haberlerden veya yazılardan haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap